KLAWITERAPIA (in. PINOPRESURA)

 

Terapia ta jest stosunkowo młodą metodą usprawniania ciała, jej początki sięgają lat 60-tych XX wieku a jej twórcą jest polski psycholog dr Ferdynand Barbasiewicz.


Klawiterapia jest szerszą formą refleksologii (refleks z łac. oznacza "odruch"), różni się jednak tym, że oddziałuje się na całą powierzchnię ciała a nie na określone punkty energetyczne (jak ma to miejsce w chińskiej filozofii). Jest częścią medycyny odruchowej, opiera się na odruchach nerwowych i ich rezultatach. Wywołując odruch nerwowy poprzez pobudzanie receptorów znajdujących się na skórze, mięśniach i okostnej pobudza się cechy autonaprawcze i regenerujące organizmu (a posiada je każdy żywy organizm). Pobudzanie wykonywane jest za pomocą klawików - miedzianych pręcików. Jedna strona jest ostro zakończona i nią pobudza się receptoy nerwowe poprzez delikatne, rytmiczne opukiwanie. Druga strona natomiast jest płasko zakończona i wykonuje się nimi tzw. "zwarcia" polegające na jednostajnym ucisku danego obszaru dwoma klawikami, aż do zejścia bólu.


Terapia ta jest niezwykle skuteczna w znoszeniu długotrwałego napięcia a co za tym idzie dolegliwości bólowych, jest metodą bezpieczną i bezinwazyjną.Przeciwskazania:

 

- zakrzepica

- stany po przeszczepach